Velký 10 bodový průvodce výběrem podložky na jógu

Obrázok: Manduka

O výběru podložek na jógu již existuje mnoho článků. Pokusíme se vám dát co nejvíce dobrých informací, abyste svůj výběr trefili na první pokus. Chceme vám ukázat všechny úhly pohledu, které pomohou při výběru. Podložka je v podstatě i vaše spojení s jógových praxí, stojí za to investovat trochu času do toho co nám může kvalitní podložka na konci dne přinést.

Ať už si jogínský guru nebo tě kámoška v práci ukecala na první jógu, budeš vždy potřebovat jednoho parťáka, který tě podrží, obměkčí a zapotí se s tebou.

Výběr podložky na cvičení jógy či jiných pohybových aktivit je skutečně věcí osobního vkusu. Zatímco před několika lety byl trh s jogamatkami poměrně omezený, dnes si již dokáže vybrat každý svou podložku podle individuálních potřeb.

Dnes již existuje takové množství typů jógy, že výrobci se začaly specializovat při výrobě na různé podmínky ve kterých se cvičí a tomu přizpůsobili vlastnosti podložek.

Jogamatky existují v množství tvarů a mohou být vyrobeny z různých materiálů.

ČTĚTE VÍCE O MATERIÁLECH: https://podlozkynajogu.cz/portfolio-item/recyklovane-eco-pvc-podlozky/

Při správném výběru je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Všechny z nich jsme seřadili v pořadí jako doporučujeme přistupovat k výběru podložky.

VIDEORECENZE

Chcete se dozvědět ještě více o výhodách či slabých stránkách světových značek? Vybrali jsme pro vás nejlepší online video recenze, které vám zaručeně odpovídají i na poslední otázky:

1.TYP POSTAVY

Výběr jogamatky záleží do jisté míry na typu postavy, protože ovlivňuje samotné cvičení. Pro štíhlejší postavy bude vhodnější měkčí podložka, protože nemáte dostatek „přirozené měkkosti“ :). Silnějším postavám může stačit tenčí tloušťka podložky mezi 4 a 3 mm. Standardem v jóga studiích jsou podložky od 4 mm tloušťky. Bez ohledu na postavu, zvažte co snesou vaše klouby. Pokud cítíte přílišné nepohodlí a „otlačené“ klouby během cvičení, sežeňte si raději tlustější podložku a po čase zkuste přejít na tenčí.

Nakonec zohledněte vaši výšku. Standardní jogamatky se vyrábějí na výšku cca 180 cm, takže pokud jste spíše „basketbalový“ typ, poohlédněte se po „long“ verzích jako například Manduka Black Mat PRO long nebo jiné dlouhé verze podložek

2. TYP JÓGY

Současně s typem postavy plánujte výběr podložky podle druhu jógy, na kterou chodíte pravidelně. Ve většině jóga center v Česku najdete „erární“ jogamatky. Doporučujeme vyzkoušet si více druhů, pokud jsou k dispozici a porovnat si kvalitu cvičení. Pokud máte možnost, vyzkoušejte si různé druhy jógy, abyste věděli jak se tělo chová na podložce.

Při dynamičtějších cvičeních (Ashtanga) potřebujete zejména protiskluzovou podložku, která stabilizuje váš pohyb.

Při statickejších cvičeních (Jin Joga) naopak povrch není až tak důležitý, spíše oceníte měkkost a komfort. Při horkých typech jógy je podložka vystavena mnohem větší vlhkosti než obvykle, proto doporučujeme vybrat si podložku vhodnou přesně na tyto typy cvičení. Například jutové, suede nebo s povrchem ručníku microfiber nebo přírodní z kaučuku.

Pokud ani to nestačí, pomoci může vlastní ručník na podložku, který většinu potu absorbuje a může se dát snadno vyprat po cvičení. Důležitou vlastností je schopnost podložky zastavit pot, čili má tzv. uzavřenou buněčnou strukturu, díky čemuž prodloužíte i životnost podložky a snadno se udržuje.

3. MÍSTO NA CVIČENÍ

Při výběru podložky byste měli zohlednit i to, kde budete nejčastěji cvičit. Pro cvičení jógy v domácím prostředí nemusíte řešit hmotnost, klidně si dopřejte pořádně vyztuženou podložku. Kilo či dvě navíc naopak pocítíte, pokud budete svou jogamatku velmi často přenášet.

V úvahu lze vzít ještě i váhu samotné tašky na jógu, jejíž hmotnost opět závisí na hmotnosti jogamatky. Těžší jogamatky vyžadují pevnější materiál a tím pádem i větší vlastní hmotnost. Milovníci cestování po světě, kteří si rádi zacvičí jógu při východu slunce na pláži jistě ocení ultralehké varianty podložek, které navíc nepřidají na hmotnosti kufru a mohou ušetřit místo v zavazadle na extra pár šatů či bot 🙂 Za úvahu stojí i koupě druhé cestovatelské jogamatky.

TIP: pokud jezdíte pravidelně cvičit ven, pořiďte si klidně jednu levnější podložku, které vám nebude líto, když bude z jedné strany celá hnědo-zelená. Nejde to už vyprat ani vyčistit časem.

10 jóga cviků pro začátečníky, které budete cvičit v každém joga studiu

4. VÝBĚR MATERIÁLU

Milujete své zdraví i naši matku Zemi? Vyhněte se podložkám vyrobeným z klasického PVC, který se stále používá zejména u levnějších variantách jogamatek. Tyto podložky mají špatnou reputaci i v jóga centrech. Existují studie také o tom, že by mohly být karcinogenní. Jsou těžko recyklovatelné a jediná možnost je vyhodit je = přibývání zbytečného odpadu. Lídrem na trhu v ekologické filozofii je společnost Manduka, která tento problém bere velmi vážně a odráží se to v samotných produktech, jejichž základní vlastností je recyklovatelnost. Alternativou ke klasickému PVC jsou recyklované PVC materiály, které jsou šetrnější k přírodě.

Na trhu dnes najdeme nejčastěji tyto materiály a kombinace:

5. PŘÍRODA POD NOHAMA

V poslední době mnoho jogínů a jogínek upřednostňuje podložky vyrobené z přírodního kaučuku. Hlavním rozdílem mezi nimi a „umělými typy podložek“ je, že ty umělé vám zajistí o něco lepší stabilitu na podlaze (jsou ideální pro dynamické typy cvičení jako Ashtanga či Power Joga), avšak vůči přírodním podložkám nedokážou tak absorbovat pot. Na druhou stranu podložky vyrobené z přírodních materiálů rychleji podléhají rozkladu, což je dáno přirozenou vlastností materiálu.

Podložku budete mít často nalepenou na obličeji, takže není na škodu mít pod sebou něco nezávadné :). Dokonce i při této výrobě dbá Manduka na to, aby chránily světové přírodní dědictví a žádná z podložek není vyrobena z gumy z Amazonského pralesa. Tyto podložky jsou vhodné při Vinyasa, Jivamukti i Ashtanga józe. Mírný kaučukový zápach je přirozený, proto pokud vám vadí, porozhlédněte se po podložce z juty či bavlny. Právě kvalitnější podložky poznáte podle toho, že mnohem méně cítíte zápach materiálu.

6. TEXTURA POVRCHU

Z hlediska osobního komfortu i přilnavosti může záležet i na typu povrchu podložky. V zásadě mohou být dva druhy – drsnější nebo hladší struktura. Během náročných pozic oceníte drsnější strukturu podložky, zatímco během pomalejších sekvencí a pohybů si vystačíte s hladkou strukturou. Hladší jogamatky bývají vyrobeny zejména z PVC, víte však najít i jejich ekologické varianty. V zásadě se nemusíte obávat příliš velkého rozdílu při cvičení protože i ty hladší povrchy dokážete zaběhnout a vůbec se vám nebudou klouzat. Lídrem na trhu je značka Liforme, jejíž podložky mají výhradně hladký povrch a přitom máte pocit, že ruce jsou na ní jako přilepené zda je máte suché nebo mokré. Je to ověřené mnohými jogíni po celém světě. Povrch můžete vyrišiť ještě tím, že si pořídíte protiskluzové ponožky.

7. ŠÍŘKA PODLOŽKY

Standardně mají podložky šířku kolem 60 cm, což je prostor, kdy vleže v šavasane můžete mít ruce jen mírně od těla. Dnes začínají být populární podložky s větší šířkou, které umožňují zůstat u většiny cvičení ve spojení s podložkou a vytvoří vám pocit většího vlastního prostoru. Na trhu dnes najdeme i podložky šířky 68 cm. Je však nutno vzít v úvahu to, že budou při srolování „vyšší“ a tím pádem budete potřebovat i více místa v tašce nebo si koupit nastavitelné popruhy.

8. HYPOALERGENNÍ PODLOŽKY

Pro alergiky jsou na trhu i speciální podložky, vyrobené z hypoalergeního materiálu. Ptejte se vždy dodavatele / prodejce.

9. VZOR PODLOŽKY

Existují v podstatě jen dva typy podložek podle vzoru. Jeden typ má na povrchu pouze jednu barvu / odstín a žádné jiné rušivé elementy. Nejčastěji to oceňují lidé, kteří chtějí být ponořeni do svého cvičení, soustředit mysl na jeden bod a nechtějí být rozptylování různými tvary či vzory na podložce. Druhý typ lidí právě upřednostňuje určitý obrazec, mandalu, yantru či geometrické tvary, které pomáhají lépe se dostat do pozic a podložka stimuluje mozek vizuálně.

Některé vzory jako mandaly působí i přímo na psychiku člověka a díky tomu se lépe uvolní a cítí při svém cvičení. Nedá se říci, co je lepší, je to čistě na osobních preferencích a netřeba si s tím velice lámat hlavu. Stačí poslouchat svou intuici a vybrat si vzor, ​​který vás nejvíce přitahuje, ten bude zřejmě pro vás i prospěšný. Krásný dizajn najdete většinou na podložkách ze semišového (suede) povrchu, třeba si jen dávat pozor, aby byly používány čisté barvy – ideální na vodní bázi jako má Yoga Design Lab.

Osobní zkušenosti s podložkou na jógu Yoga Design Lab

10. DOPLŇKY K PODLOŽCE

Pokud budete svou jogamatku často nosit sebou vyplatí se investovat do obalu, který slouží nejen na jednodušší přenos, ale zároveň samotnou jogamatku chrání také vůči špatnému počasí. Na výběr jsou jednodušší otevřené držáky na podložky nebo uzavřené obaly. Při celých obalech opět berte v úvahu hmotnost a rozměry jogamatky, aby obaly pro jogamatku byly dostatečně velké a zároveň udržely její hmotnost. S výběrem správné tašky na jógu a samozřejmě i jogamatky rádi pomůžem :)!

PŘEČTĚTE SI TAKÉ HISTORII PODLOŽEK: https://podlozkynajogu.cz/animovana-historia-podloziek-na-jogu/

Manduka průvodce podložkami na jógu

Na závěr jsme si připravili rychlý přehled nejdůležitějších funkcí podložky, které ti pomohou při výběru té správné na příkladu Manduky. Jednotlivé vlastnosti jsou uvedeny v horní liště. Každý typ podložky je ohodnocen kuličkou podle „vhodnosti“, čili podle toho jak moc se pro tu danou vlastnost nejvíce hodí. Například pokud vidíš při cvičení na doma hodně kuliček, hádáš správně, že to bude ideální volba na cvičení doma, případně ve studiu, kde si podložku můžeš nechat a nemusíš ji často přenášet – například i v našich taškách na jogamatky 🙂

tabulka-podlozky-na-jogu-flexity

Svou finální podložku, ale taky joga oblečení, protiskluzové ponožky a iné joga pomůcky si nakonec můžete objednat u nás ve Flexity Joga shopu:

Pro doručení v rámci Evropy můžete objednat přes náš yoga shop flexitylife.com

4 replies

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] a ruky, ktorý bude pevný, protišmykový a zároveň ťa nebude tlačiť (najideálnejšia je joga podložka, prípadne väčší […]

  2. […] podložky na jógu je třeba si zvážit mnoho faktorů, o kterých jsme již psali v článku 10 tipů jak si vybrat podložku, ale tentokrát přinášíme ukázku těch nejdražších podložek, jaké svět jógy dnes […]

  3. […] Pri výbere sa vyhnite podložkám, ktoré sú určené začiatočníkom, väčšinou sa zničia oveľa skôr a v podstate ani neušetríte. Ak obdarovaná nosí svoju jogamatku v aute, vždy je lepší ťažší variant. Avšak rozumiem, že nosiť na pleci cez pol mesta 2kg jogamatku nemusí byť ten pravý darček. Nezabúdajte, ak vyberiete naozaj kvalitnú jogamatku, vydrží aj pri veľmi intenzívnom cvičení dlhé roky. Na druhej strane jogamatku z nesprávneho materiálu možno zničiť do troch mesiacov. Viac o výbere správnej jogamatky nájdete aj v tomto blogu.  […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *