Původ:
Historicky lidstvo zná přírodní gumu několik tisíců let jako materiál s unikátními vlastnostmi. Nalezené záznamy dokladují jeho využití již v dobách meso-americké kultury. Největší poptávka a rozmach zpracování přírodní gumy nastal během dvou světových válek a následně s nástupem automobilového průmyslu v moderní době.
Přírodní kaučuk (ang. Natural rubber) nazývaný také „Indická guma“ sestává z polymerů organicky sloučených isoprenu s menšími nečistotami jiných organických prvků spojených s vodou.
V dnešní době jsou Malajsie a Indonésie dvěma největšími světovými producenty. Jako surovina se pro své unikátní vlastnosti používá v různých odvětvích průmyslu. My se budeme věnovat jeho využití v józe a podobných pohybových cvičeních.
Jak guma se začíná tavit až při cca 180 stupních, proto se netřeba bát na hodinách Hot Yogy o svou podložku 🙂
Silné stránky
Slabé stránky
Jak se sbírá kaučuk:
Vlastnosti:
V dnešní době se získává nejčastěji ve formě latexu z kaučukovníku (Hevea Brasiliensis). Latex je lepkavý, mléčný koloid, který vytéká ze stromů. Po získání latexu se stromy znovu zakryjí, aby byla umožněna jejich regenerace. Původně jako tekutý materiál latex úplně neztuhne po čase, ale stále zůstává měkký a podajný. Latex je následně zpracováván do gumy, z níž se zpracováním vyrobí i naše oblíbené podložky, o kterých se dočtete níže.
Alergie
Při dnešním množství alergií existuje i alergie na latex / přírodní gumu způsobující anaphylakticky šok. Samotná alergie však může být spíše navázána na zbytkové chemikálie použité při procesu výroby.
OKEO-TEX
OEKO-TEX Standard 100 je certifikát, kterým jsou označovány materiály a výrobky, které splňují přísné mezinárodní kritéria pro kvalitu a zdravotní nezávadnost ve všech úrovních produkce (výroba, tkaní …). Všechny materiály a výrobky označené tímto certifikátem jsou bezpečné a neobsahují žádné zdraví a životnímu prostředí škodlivé nebo nebezpečné látky.
V testovaných látkách se sleduje zejména přítomnost chemických látek jako jsou například pesticidy, těžké kovy, formaldehyd, chlorované organické nosiče, barviva a konzervační látky nebo jiné látky, které by mohly být původcem alergických reakcí. Toto jsou věci velmi důležité při sledování textilií, které jsou v přímém kontaktu s pokožkou. Čím přímější kontakt s pokožkou, tím přísnější jsou kritéria.
Podložky si můžete objednat přes eshop Flexitylife.cz
Poznejte historii podložek
O PODLOŽKÁCH Z PŘÍRODNÍHO KAUČUKU
V poslední době řada jogínů a jogínek upřednostňuje podložky na cvičení vyrobené z přírodní gumy (angl. Natural Rubber označení), kaučuku. Dnes velmi oblíbené podložky by měly být vyrobeny ze 100% kaučuku, bez syntetických a škodlivých látek i alergenů. Kvalitní podložky jsou testovány podle nejvyšších standardů Oeko-Tex Standard 100, Class 1, což zaručuje bezpečnost i pro děti. V tomto případě budete mít dost často podložku nalepenou na obličeji, takže není na škodu mít pod sebou něco nezávadné 🙂 Z důvodu ochrany životního prostředí se používají pouze ekologicky šetrné materiály a efektivní, obnovitelné zdroje energie. Například značka Manduka dbá na to, aby chránily světové přírodní dědictví a žádná z podložek není vyrobena z gumy z Amazonského pralesa
ČIŠTĚNÍ A HYGIENA
Některé podložky lze prát v pračce, max. 30 ° C (bez pracího prostředku). Na pravidelné čištění je možné použít buď speciální přípravky (Manduka Mat Wash Spray) nebo vlhký hadr a přírodní mýdlo. Vzhledem k přírodní materiál je vhodné povrch podložky pravidelněji čistit, aby na ní nezůstávaly bakterie a prodloužila se jí živnostnoť. Nechte vysušit volně rozprostřené na sušáku, nejlépe na vzduchu. Nevystavujte přímému slunci, vzhledem k tomu, že je z přírodních materiálů, čímž by se mohly zhoršit vlastnosti podložky. Podložku skladujte na suchém chladnějším místě.
VÝHODY A VLASTNOSTI PODLOŽEK
Přírodní podložky mají často strukturovaný povrch (viz článek o výběru podložek), který pomáhá zlepšovat úchop a stabilitu, takže byste se při pozicích neměli klouzat. Hlavním rozdílem mezi nimi a umělými typy podložek je, že ty umělé vám zajistí lepší stabilitu na podlaze (jsou ideální pro dynamické typy cvičení jako Ashtanga, Vinyasa, Jivamukti či Power Joga). Seznam typů jógy naleznete v tabulce níže. Mírný kaučukový zápach je přirozený, proto pokud vám vadí, porozhlédněte se po podložce z juty či bavlny.
Vhodné pro tyto typy jógy
Ashtanga jóga má tisíceročné kořeny v opravdové tradici. Nese v sobě pravou duši jógy. Do dnešního světa ji přinesl Sri K. Patabhi Jois nebo Guruji, který se ji naučil od svého učitele Krishnamacharyu.
Ashtanga jóga se skládá ze čtyř přesně stanovených sérií – posloupností pozic lišících se náročností a efektem na tělo i mysl – Primary Series, Intermediate Series a Advanced A & B. Guruji učil tento systém jógy ve městě Mysore v jižní Indii. Učil ji metodou, kterou pojmenovali podle názvu tohoto města – Mysore Style.
Video testy vlastností
Jak se podložky rozloží na zem
Co můžete očekávat při rozbalení podložky a jak vám bude na zemi držet.
Jako podložka reaguje na nohy
Co se stane když se na přírodní podložku postavíme.
Jak jsou přilnavé přírodní podložky?
Co se stane s vašimi rukama a nohama když se budete pohybovat v pozicích.

Podložka zvláda nápor bez stlačenia materiálu
Test hmotnosti
Dopřejte svým kloubům pohodlí.
Trackbacks & Pingbacks
[…] dobe mnoho jogínov a jogínok uprednostňuje podložky vyrobené z prírodného kaučuku. Hlavným rozdielom medzi nimi a „umelými typmi podložiek“ je, že tie umelé vám […]
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!