HISTÓRIE JÓGA PODLOŽKY
Kde to celé začalo a kde jsme teď?
Kde to celé začalo a kde jsme teď?
Po tisíce let samotné jogamatky nebyly velmi potřebné, protože praxe jogína spočívala zejména v meditaci, sedě a soustředění se na dech. Pokud jogíni potřebovali trochu více pohodlí, používali v dávných dobách zejména zvířecí kůži nebo nějaké kusy oblečení.
Jak se náročnější ásany (fyzické pozice) stávaly čím dál více oblíbenější, bylo nutné i podpůrné plochy na kterých by bylo možné tyto ásany dobře a bezpečně cvičit. V průběhu času se podložky na jógu začali vyvíjet ze složených jednoduchých látek, na kterých jogíni seděli, až do „koberců“, které už trochu víc připomínaly dnešní jogamatky.
Jelikož se jogínská praxe ásan rozvíjela stále více, mnoho jogínů začalo používat na své cvičení koberečky. Měli tvar obdélníkové podložky, kterou dnes velmi dobře známe a byly vyrobeny z bavlny nebo syntetických alternativ.
Více dynamická praxe založená na pozicích (a samozřejmě další odvětví jógy) se stávala stále více populárnější a tento typ jógy se šířil po celém světě. Během tohoto desetiletí jeden šikovný jogín přizpůsobil kousek pěnové výztuže z „koberce“ do podoby jóga podložky! To položilo základy pro jóga podložku jak ji známe dnes.
Později se na jógové scéně zdomácněly takzvané přilnavé podložky. Nicméně společný problém těchto prvních přilnavých podložek byl, že nevydržely velmi dlouho. Jejich jemný pěnový materiál měl tendenci se příliš rychle rozpadat.
Aby se vyřešil problém delší trvanlivosti jóga podložek a jejich zachování, začaly se vyrábět tvrdší a odolnější karimatky vyrobené z polyvinylchloridu (PVC), který se stal standardem. Postupem času se ale ukázalo, že existují některé velké problémy s jogamatkami z tohoto materiálu!
PVC je dobrý materiál na podzemní potrubí, ale ne pro jogamatky!
Když jogíni vyhodí své podložky z PVC, s největší pravděpodobností skončí na skládce, přičemž může trvat stovky nebo dokonce tisíce let, aby se zcela rozpadly! A co víc, chemikálie z PVC podložky při jejich uvolňování do země jsou toxické.
Pokud se PVC karimatky pálí (například podložky skončí v komunálním spalovacím zařízení nebo v některých zemích se spalují na otevřeném ohni), situace je ještě horší – viz video pro více informací.
PVC podložky byly dokonce také kluzké, že jogíni začali používat ručníky, které si na ně pokládali. Tyto ručníky měly tendenci se různé srolovat do stran a „napravování“ ručníků rušilo jogínů při samotné jógové praxi. Nemluvě o zbytečném utrácení vody a pracích prostředků při častém mytí těchto ručníků.
Na začátku roku 2008, někteří oddaní jogíni (ano, to jsme my v Liforme :)) se vydali na cestu vytvoření nové jóga podložky, která by přinesla vše, co jogíni skutečně chtěli a potřebovali a která by byla zároveň šetrná k životnímu prostředí.
5 let výzkumu a inovace s některými materiálovými inženýry a vědci nejlepšími na světě a sbírání nesčetných zpětných vazeb od učitelů jógy a studentů po celém světě …